سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

راه اندازی اینترنت VDSL برای مشترکین شرکت مخابرات

راه اندازی اینترنت VDSL برای مشترکین شرکت مخابرات

تاریخ درج: ۱۳۹۸/۵/۱۵ تعداد بازدید: 4849

به گزارش پایگاه خبری وب‌سایت رند و به نقل از سید مجید صدری مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، تا پایان سال 98،  1.5 میلیون پورت VDSL در کشور جایگزین اینترنت ADSL می‌شود و مشترکان 4 برابر سرعت فعلی اینترنت را تجربه خواهند کرد.

با توجه به صحبت‌های صدری قرار است مشترکین شرکت مخبرات اولین کسانی باشند که از سرویس VDSL استفاده می‌کنند، در واقع قرار است با تعویض کابل و سایر امکانات، سرویس  ADSL  بیش از 5 میلیون مشترک فعلی مخابرات به VDSL تبدیل شود.

راه اندازی اینترنت VDSL برای مشترکین شرکت مخابرات

وی با بیان اینکه ارائه سرویس ADSL مستلزم نصب امکانات در مراکز مخابراتی است، گفت: در این طرح، باید مودم اینترنت کاربران نیز تغییر یابد که برنامه‌مان این است که مودم‌های قبلی را از مشترک تحویل گرفته و به جای آن مودم VDSL به مشترک تحویل دهیم. البته بابت تبدیل مودم هزینه‌ای از مشترکین گرفته نمی‌شود. در ادامه نیز در مناطقی که این امکان وجود داشته باشد به مرور با تعویض کابل و سایر امکانات، خطوط ADSL را ارتقا داده و پس از آن به مشترک اعلام می‌کنیم که خط شما از ADSL به VDSL تغییر پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات اعلام کرد: از هفته آینده راه اندازی حدود 70 هزار پورت VDSL در نقاط مختلف کشور آغاز می‌شود. قصدمان ارائه سرویس با کیفیت تر به کاربران است و اگر مشترکی تمایلی به دریافت این سرویس نداشته باشد، اصراری بر آن نداریم. البته قرار هم نیست که کاربران بابت ارتقای سرویس ADSL به VDSL هزینه اضافی پرداخت کنند. بلکه همان بسته و همان قیمت سرویس باقی خواهد ماند اما کیفیت و سرعت اینترنت افزایش پیدا می‌کند.

VDSL چیست؟ 

VDSL در واقع مخفف عبارت Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line است. VDSL نمونه دیگری از فناوری اتصال به اینترنت است که از همان خط مشترک دیجیتال مشابه با ADSL برای نقل و انتقال سیگنال اینترنت استفاده می‌کند، اما فناوری آن در مقايسه با ADSL جدیدتر است.

در واقع VDSL به شیوه موثرتری از خط مشترک استفاده می‌کند و تجربه بهتری در استفاده از اینترنت را در اختیار کاربر می‌گذارد. در این روش اتصال به کاربر از طریق یک واسط نوری نزدیک به مکان کاربر فراهم می‌شود. این واسط نیز با استفاده از کابل‌های فیبر نوری به شرکت خدمات دهنده اینترنت متصل می‌شود.

تفاوت اینترنت VDSL و ADSL چیست؟

تفاوت اصلی بین این دو نوع اتصال اینترنتی در سرعت آنها است. VDSL نسبت به ADSL سرعت بسیار بیشتری را ارائه می‌کند. در VDSL سرعت دانلود تا 70 مگابيت در ثانیه و سرعت آپلود تا 10 مگابيت در ثانیه می‌رسد، در حالی که سرعت دانلود در ADSL تا حداکثر  24 مگابيت در ثانیه و سرعت آپلود خیلی کمتر از این مقدار است. 

از طرفی دیگر با VDSL شما تجربه به مراتب بهتری در استفاده از اپلیکیشن‌هایی که به پهنای باند زیادی احتیاج دارند خواهید داشت. به عنوان نمونه اپلیکیشن‌های کنفرانس ویدیویی روان‌تر و بدون قطع و وصل شدن اجرا می‌شوند.

استفاده از ADSL گسترده‌تر و قابل دسترس‌تر از VDSL است و اغلب عرضه کنندگان خدمات اینترنت در سراسر جهان این خدمات را ارائه می‌کنند.

توجه داشته باشید اختلاف قیمت چندانی بین راه اندازی این دو سرویس وجود ندارد، اما به دلیل جدیدتر بودن سرویس VDSL و همچنین سرعت بیشتر آن و همینطور کمتر بودن تعداد خدمات دهندگان آن، برخی از خدمات دهندگان مبالغ بیشتری را از مشترکان دریافت می‌کنند.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!