سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار


به گزارش پایگاه خبری وب‌سایت رند و به نقل از حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، باتوجه به دیجیتالی شدن شبکه پخش همگانی که در همه جای دنیا رخ داده است، بخشی از باند فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز که قبلا برای سرویس آنالوگ پخش همگانی استفاده می‌شد، اکنون آزاد شده است و بر اساس مقررات بین‌المللی و توافقات انجام شده در کشورهای مختلف، این باند باید جهت توسعه موبایلی و تلفن همراه اختصاص یابد، اما صداوسیما در ایران برخلاف دیجیتالی شدن و بلااستفاده بودن این باند، ادعای مالکیت بر آن را دارد، درحالی که مطابق مقررات موجود همچون سایر باندهای فرکانسی باید برای توسعه زیرساخت و شبکه‌ها از آن استفاده شود.

یکی از نگرانی‌هایی که اپراتورهای موبایل برای گسترش خدمات خود دارند کمبود فضای فرکانسی و عدم ارائه فرکانس‌‌های پایین همچون 700 و 800 مگاهرتز است که هم‌ اکنون در اختیار صدا‌ و‌ سیما قرار دارند.

اختلاف صدا و سیما و سازمان تنظیم مقررات بر روی باند فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز

این باند‌ها به واسطه پوشش بسیار وسیع‌تری که نسبت به سایر باندهای فرکانسی دارند، برای اپراتورهای همراه کشور ارزش بسیار زیادی دارند و اساساً به همین دلیل پیش از این در اختیار سازمان صدا و سیما قرار گرفته‌اند، اما به مرور زمان و با پیشرفت فناوری‌های ارتباطی، نیاز سازمان‌های تلویزیونی به آنها روز به روز کمتر و لزوم بازنگری در نحوه استفاده از این فرکانس‌ها بیشتر می‌شود.

در واقع این اختلاف نظر مربوط به حال نیست بلکه چندین سال است که صدا و سیما و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برروی باند فرکانسی 700 و 800 با هم اختلاف دارند. 

به لحاظ قانونی مدیریت فضای فرکانسی کشور با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و این سازمان ظاهراً تمایل زیادی به آزادسازی فرکانس‌‌های پایین دارد، اما مشکل اینجاست که به سازمان صدا و سیما نیز برای حفظ این فرکانس‌ها اختیاراتی داده شده است!!

با توجه به صحبت‌های جوشقانی از آنجایی که اختلافات موجود میان این دو سازمان تا به حال حل نشده است، موضوع در دولت و شورای عالی فضای مجازی مطرح شده و فرایند آن در جریان است.

معاون وزیر ارتباطات هم‌چنین درباره باند فرکانسی مورد نیاز اینترنت اشیاء نیز گفت: در حوزه اینترنت اشیاء و نسل پنجم تلفن همراه، مطالعات خود را به ‌صورت کامل انجام دادیم و در سال آینده نیز کنفرانس بین‌المللی رادیویی در این زمینه برگزار می‌شود که یکی از تصمیمات این کنفرانس درباره باند فرکانسی حوزه اینترنت اشیاء و نسل پنجم تلفن همراه است و آمادگی کامل داریم تا از حقوق فرکانسی کشور در این حوزه دفاع کنیم.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!