سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

دامنه های ملی از مرز ۷۰۰ هزار دامنه عبور کرد

دامنه های ملی از مرز ۷۰۰ هزار دامنه عبور کرد

تاریخ درج: ۱۳۹۴/۷/۱۹ تعداد بازدید: 1861

به گزارش پایگاه خبری وب سایت رند ، در دی ماه ۱۳۹۳ (یعنی کمتر از یکسال پیش) خبر ۶۰۰ هزار تایی شدن دامنه های ملی را در وب سایت رند اطلاع رسانی کردیم. خبری که بسیاری از فعالان وب ایران را شگفت زده کرد و حاکی از آن بود که جهش عظیمی در ثبت دامنه های ملی صورت گرفته است. حال در کمتر از یکسال این آمار از مرز ۷۰۰ هزار دامنه گذشت تا دامنه های ملی آماری چشمگیر در ثبت داشته باشند. این آمار که توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی اعلام می شود ، روزانه آپدیت می شود و وب سایت رند نیز این آمار را جهت سهولت در دسترسی در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

آمار دامنه

سوالی که بسیاری از کارشناسان وب ایران دارند این است که با توجه به گذر از مرز ۷۰۰ هزار دامنه ، چند وب سایت فعال و مفید در فضای وب کشور وجود دارد ؟

هر چند که این موضوع با توجه به جهانی بودن تجارت دامنه کمی غیرمنطقی است ولی فعالان فضای مجازی کمی از این موضوع نگران هستند. شکارچیان دامنه (DomainHunter) روزانه دامنه های بیشماری را ثبت می کنند که این موضوع خود دلیلی بر بالا رفتن آمار ثبت دامنه ملی شده است. در این میان البته دامنه های بی کیفیت نیز زیاد به چشم می خورد که بعد از گذر دوره سالانه تمدید نمی شوند و به خاطره ها سپرده می شوند.

آمار ثبت دامنه های ملی

۶۹۲۶۴۸

ir

۳۵۸۰

co.ir

۲۳۲۵

ایران

۱۵۷۱

ac.ir

۳۷۵

id.ir

۳۵۶

sch.ir

۳۰۸

gov.ir

۳۰۸

org.ir

۴۱

net.ir

۷۰۱۵۱۲

مجموع

با گذشتن از تمام این توضیحات این آمار می تواند نشانه خوبی برای فضای مجازی کشور باشد. از این جهت که نشان می دهد بسیاری از شرکت ها و سرمایه گذاران ، تمایل به فعالیت در این بخش را دارند و قطعا استفاده از نام دامنه (Domain) برای داشتن یک سایت پویا و موفق از در کشور ، با پسوند ir ، امری حیاتی است.

شاید در آینده این رشد ثبت دامنه سرعت بیشتری بگیرد. باید منتظر ماند تا زمان عبور از مرز ۸۰۰ هزار دامنه ثبت شده.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!