سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

فروش شماره تماس کاربران فیسبوک از طریق بات تلگرام

فروش شماره تماس کاربران فیسبوک از طریق بات تلگرام

تاریخ درج: ۱۳۹۹/۱۱/۸ تعداد بازدید: 522

فروش شماره‌ی تلفن 533 میلیون اکانت فیسبوک که بالغ‌بر 300 هزار اکانت آن متعلق به کاربران ایرانی بوده است توسط هکرها با دسترسی به یکی از دیتابیس‌های فیسبوک که حاوی شماره تماس کاربران بوده، صورت گرفته است. هکرها فروش شماره تلفن کاربران را از طریق یک بات تلگرام انجام می‌دهند. محققان امنیتی بیان کرده‌اند که اپراتور بات مدعی داشتن اطلاعات 533 میلیون اکانت فیسبوک از ایالات متحده، کانادا، انگلستان، استرالیا و 15 کشور دیگر است که آن را از طریق یک آسیب‌پذیری که سال 2019 پچ شد بدست آورده است.

فروش شماره توسط فیسبوک

محقق امنیتی Alon Gal این دیتابیس را شناسی کرده است و در توییتر خود اعلام کرده: اوایل سال 2020 یک آسیب‌پذیری سبب آشکار شدن شماره تلفن متصل شده به تمام اکانت‌های فیسبوک شد و پس از آن دیتابیسی حاوی اطلاعات 533 میلیون کاربر از سراسر جهان شکل گرفت. فیسبوک اطلاع رسانی بسیار کمی کرد و این دیتابیس حالا به یک نگرانی بسیار بزرگتر تبدیل شده است.

وی در ادامه افزود: چند روز قبل باتی در تلگرام ایجاد شده که در ازای پرداخت هزینه اجازه جستجو در دیتابیس را به کاربران می‌دهد، و کاربران می‌توانند شماره تلفن‌های متصل شده به تعداد زیادی از اکانت‌های فیسبوک را بدست آورند. این اتفاق بزرگی برای حریم خصوصی محسوب می‌شود و بسیار مهم است كه فیس بوک این تخلف را به اطلاع كاربران خود برساند.

طبق گزارش مادربرد شخصی که اطلاعات مربوط به شماره تلفن کاربران فیسبوک را می‌فروشد به مشتریان اجازه می‌دهد تا از طریق این بات، با داشتن نام کاربری اکانت فیسبوک، شماره تماس اکانت را با پرداخت هزینه 20 دلار دریافت کنند و در صورت درخواست اطلاعات بیشتر هزینه آن 10 هزار کردیت یعنی 5 هزار دلار می‌باشد. 

این محقق امنیتی راه‌اندازی بات را تاریخ 12 ژانویه 2021 بیان کرده است ولی اطلاعات پخش شده مربوط به آگوست سال 2019 می‌باشد. با وجود اینکه شماره تلفن‌ها به‌روز نمی‌باشد ولی تعداد کمی از افراد در طول این مدت شماره‌ تماس خود را تغییر می‌دهند و باید این نکته را در نظر گرفت که بسیاری از کاربران اقدام به وارد کردن شماره تماس خود برای احراز هویت دو مرحله‌ای کرده‌اند.

فیس بوک یا تلگرام هنوز به طور رسمی درباره این گزارش اظهارنظر نکردند ولی احتمالا تلگرام اقدام به حذف این بات تلگرامی خواهد‌کرد با این وجود اطلاعات کاربران در اینترنت پخش شده‌است و این یک رسوایی بزرگ برای فیسبوک است.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!