سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

تعداد 1.2 میلیون دامنه ir تا‌کنون ثبت شده است

تعداد 1.2 میلیون دامنه ir تا‌کنون ثبت شده است

تاریخ درج: ۱۳۹۹/۸/۱۳ تعداد بازدید: 2402

از آغاز ثبت دامنه‌های فارسی در کشور تا به امروز 199 هزار و 739 دامنه ثبت شده است. بیشترین تعداد پسوند دامنه فارسی ثبت شده به پسوند IR با تعداد 1 میلیون و 192 هزار و 134 دامنه‌ی فعال تعلق دارد.

آمار

در کشور ایران، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از مراکز اصلی ثبت دامنه‌های اینترنتی به شمار می‌رود و هر شخصی که تمایل به ثبت دامنه داشته باشد می‌تواند به سایت این مرکز مراجعه کند و در صورتی که دامنه‌ی مورد نظر از قبل توسط شخص دیگری گرفته نشده باشد با ساخت شناسه‌ی کاربری به ثبت دامنه بپردازد.

پسوند‌ها دارای کاربرد‌های متفاوتی می‌باشند برای مثال اشخاص حقیقی از پسوند‌های ir. ، .ایران و .id.ir می‌توانند استفاده کنند و تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه می‌توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های ir. ، .ایران ، .gov.ir و .co.ir باشند.

طبق آخرین آمار منتشر شده در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران تاکنون 1 میلیون و 200 هزار و 494 دامنه ثبت شده است که از این تعداد 1 میلیون و 192 هزار و 134 دامنه به پسوند .ir تعلق دارد پس از این پسوند بیشترین تعداد دامنه را پسوند co.ir با تعداد 4017 دامنه و .ایران با تعداد 1702 دامنه دارد.

تعداد دامنه‌های فعال پسوند ac.ir تعداد 1277، پسوند id.ir که فقط برای افراد حقیقی قابل ثبت است با تعداد 592، پسوند org.ir با 278 دامنه ثبت شده است که مخصوص موسسات و سازمان‌های غیر انتفاعی، NGO و انجمن‌ها‌ است. پسوند sch.ir دارای 254 دامنه، gov.ir دارای 212 دامنه و پسوند net.ir دارای 28 دامنه فعال می‌باشد.

تست پایداری سیستم DNS دامنه‌ی داخلی ir. پیش‌تر برگزار شد و پایداری انتقال دامنه‌های داخلی با همکاری اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات اینترنت ثابت و سیار، شرکت ارتباطات زیرساخت و مناطق 9 گانه رگولاتوری تست شد. در پی انجام تست پایداری DNS و انتقال دامین‌های داخلی، پایداری شبکه بیشتر شده و سرعت بازگشایی سایت‌هایی که روی دامنه ir. هستند بالاتر می‌رود.نظرات
Comments
number-one
0
0

سلام با فعالیت سامانه پایگاههای اینترنتی این مقدار کمتر خواهد شد !

566 روز پیش قبل

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!