سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

اینترنت 5G کاربران خانگی تا اسفند ماه فعال می‌شود

اینترنت 5G کاربران خانگی تا اسفند ماه فعال می‌شود

تاریخ درج: ۱۳۹۹/۷/۷ تعداد بازدید: 520

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از کاربست نسل پنجم شبکه موبایل ایران که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد اعلام کرد تصمیم داریم تا پایان دولت، سایت‌های فعلی را به اینترنت 5G مجهز کنیم و اینترنت خانگی را نیز به طور نقطه‌ای ارتقا دهیم. مجوز‌های مربوطه صادر شده است و تلاش بر این است تا با سرمایه‌گذاری دولت، اینترنت نسل پنجم تا اسفند ماه به مناطقی که تراکم بیشتری دارند ارائه گردد.

کاربست‌های نسل پنجم

مردم نباید نگرانی بابت هزینه‌های اینترنت 5G داشته باشند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از کاربرد‌های توسعه نسل پنج اینترنت با اشاره به اینکه ایران پنجمین کشور خاورمیانه است که به اینترنت نسل پنجم دسترسی پیدا کرده است اعلام کرد مردم نباید نگرانی بابت هزینه‌های اینترنت 5G داشته باشند زیرا قرار نیست هزینه بیشتری بابت آن پرداخت کنند. با مصرف بالاتر تقاضا نیز افزایش پیدا می‌کند و این به معنی کاهش قیمت اینترنت خواهد‌بود. بر اساس سند شبکه ملی ارتباطات هزینه حوزه ارتباطات 2% از سبد خانوار می‌باشد که طبق آن نباید هزینه استفاده از اینترنت نسل پنجم افزایش یابد. البته همین الان هم اگر با نرخ روز حساب کنیم یک واحد گیگابیت در سال 1392 با هزینه یک واحد گیگابایت در امروز کاهش قیمت داشته است.

آذری جهرمی در ادامه بیان کرد ورود اینترنت نسل سوم و چهارم با مقاومت‌هایی همراه بود که برای نسل پنجم اینترنت این مقاومت‌ها بسیار کمتر بود. با توجه به شروع به کار اینترنت نسل پنجم در جهان، در ایران نیز برنامه استفاده از این فناوری جدید در تمام حوزه‌های مرتبط وجود دارد.

تولید مودم‌های نسل پنجم اینترنت
آذری جهرمی در ادامه اعلام کرد تولید مودم‌های نسل پنجم اینترنت با سرمایه‌گذاری اپراتور‌های تلفن همراه نیز در ایران آغاز شده است. و قوانین برای توسعه 5G در نظر گرفته شده است. برای ارائه خدمات FWA یا اینترنت خانگی که به کمک مودم خانگی و نه گوشی همراه رخ می‌دهد. به طور کلی باید بگویم قرار است تا پایان دولت قسمت خوبی از بخش های پرتراکم کشور برای ارائه 5G  آماده شوند. جهرمی این موضوع را جبران عقب ماندگی در بخش ایتنرنت ثابت می‌داند: مجوزهای لازم از سوی سازمان تنظیم مقررات با بازنگری در پروانه سرویس‌‌های اینترنت بی‌سیم ثابت در این زمینه ارائه شده است.

وزیر ارتباطات از همکاری صورت گرفته بین مخابرات و ایرانسل نیز جهت توسعه زیر‌ساخت‌ها و نرم‌افزار‌های دانشگاه در راستای اموزش مجازی خبر داد و هدف از این اقدام را تعطیل نشدن آموزش در شرایط کرونا اعلام کرد.

تفاهم‌نامه‌های امضا شده در مراسم
در پایان مراسم رونمایی کاربست‌های 5G، تفاهم‌نامه‌هایی با حضور وزیر ارتباطات، معاون وزیر ارتباطات، فرمانده ستاد کرونا در تهران، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، رئیس دانشگاه تهران، مدیرعامل همراه اول، مدیرعامل ایرانسل، دبیر ستاد توسعه فناروی‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تعدادی از مسئولان کشور تحت عناوین زیر به امضا رسید.

  • طراحی وایجاد پایلوت حمل ونقل هوشمند شهری مبتنی بر شبکه های ارتباطات سلولی نسل جدید در چارچوب شبکه ملی اطلاعات درکیش
  • پیاده سازی خدمات مشاره جراحی از راه دور با استفاده از قابلیت های فناوری‌های نسل پنجم ارتباطات
  • توسعه زیرساخت‌ها، خدمات سلامت دیجیتال و پزشکی هوشمند با استفاد از فناوری نسل پنجم مخابراتی
  • توسعه زیست بوم فناوری‌های نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی اینترنت اشیا یا هوش مصنوعی، توسعه فناوری‌ها، محصولات و راهکارهای حوزه شبکه مخابراتی نسل پنجم و نسل‌های آینده

در مرداد ماه سال جاری اینترنت 5G در کشور با سرعت دانلود یک و نیم گیگابایت بر ثانیه رونمایی شد. این تکنولوژی می‌تواند تحولی در ایجاد شهرهای هوشمند، سلامت هوشمند، اتومبیل‌های خودران، پخش ویدیو با کیفیت بالا و بازی آنلاین ایجاد کند.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!