سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

علت افزایش قیمت گوشی تلفن‌همراه چیست؟

علت افزایش قیمت گوشی تلفن‌همراه چیست؟

تاریخ درج: ۱۳۹۹/۷/۴ تعداد بازدید: 237

قیمت گوشی تلفن‌همراه در روز‌های اخیر، با باز شدن مدارس، مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کشور که موجب افزایش تقاضا برای این کالا شده، روندی صعودی داشته است. از دیگر عوامل افزایش قیمت گوشی موبایل می‌توان به عدم تخصیص ارز طی 45 روز گذشته، اجرای قانون سقف و سابقه برای شرکت‌ها و افزایش نرخ ارز در کشور نام برد.

با شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن سیستم آموزش، تقاضا برای خرید گوشی تلفن همراه و تبلت افزایش یافته است. افزایش نرخ ارز نیز در رابطه با افزایش قیمت گوشی تلفن همراه بی‌تاثیر نبوده است و از طرف دیگر با توجه به افزایش قیمت تراشه، قیمت جهانی گوشی تلفن همراه 10 تا 15 درصد افزایش یافته است.

افزایش قیمت

امیر اسحاقی، دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی، در رابطه با تأمین گوشی‌تلفن‌همراه مورد نیاز در کشور اظهار کرد که در 45 روز گذشته، ارزی برای واردات موبایل به شرکت‌های واردکننده‌ این کالا اختصاص داده نشده که موجب کاهش موجودی شرکت‌ها شده و آن‌ها در تأمین نیاز بازار با مشکل مواجه کرده است. دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان موبایل در ادامه افزود تخصیص‌نیافتن ارز و ناتوانی در تأمین موبایل در روزهایی که تقاضا به‌دلیل غیرحضوری‌شدن مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها چند برابر شده، به برهم‌خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا و ایجاد شوک قیمتی در بازار منجر شده است.

امیر اسحاقی با تاکید به لزوم ایجاد تعادل در بازار، بیان کرد: درحال‌حاضر، بیش از 350 شرکت مجوز واردات رسمی موبایل را دریافت کرده‌اند که از این میان 170 شرکت از ابتدای سال 1399 تاکنون موفق شده‌اند تلفن‌همراه به کشور وارد کنند. به‌گفته‌ی اسحاقی، طبق آمارهای سامانه‌ی همتا، در نیمه‌ی اول سال جاری تعداد 6.5 میلیون دستگاه موبایل در کشور رجیستری شده که از این میان، ثبت 500 هزار دستگاه ازطریق رویه‌ی مسافری بوده است؛ دستگاه‌هایی که عمدتا متعلق به برند آیفون بودند و به‌صورت قاچاق وارد کشور شدند.

اسحاقی به ایجاد تعادل در بازار تاکید و اعلام کرد تعداد شرکت‌‌هایی که موفق به اخذ مجوز شده‌اند بیش از 350 شرکت است. با توجه به آمار‌های منتشر شده تعداد گوشی‌های فعال نشده در فروشگاه‌ها و خرده فروشی‌ها به 1.5 میلیون دستگاه می‌رسد که 900 هزار دستگاه هوشمند و 600 هزار دستگاه گوشی فیچر فون و یا غیر هوشمند می‌باشد. که برای ایجاد اطمینان خاطر در بازار این تعداد باید 3.5 میلیون باشد که در مقایسه با موجودی فعلی بسیار کم می‌باشد.

دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی به بار روانی ناشی از ترس کمبود کالا در بازار نیز اشاره کرد و توضیح داد که اشباع کالایی با تقاضای فراوان باعث رقابت در سطح توزیع می‌شود و بدین‌ترتیب، ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا موجب تعدیل قیمت‌ها در سطح عرضه و خرده‌فروشی خواهد شد. اسحاقی ادامه داد که در وضعیت کنونی، نه‌تنها ارز برای واردات موبایل تخصیص نمی‌یابد؛ بلکه ثبت سفارش شرکت‌ها نیز به‌دلیل اجرای قانون سقف و سابقه مختل شده است و انجمن واردکنندگان موبایل در ماه‌های مرداد و شهریور با کاهش 20 برابری ثبت سفارش درمقایسه‌با تیر رو‌به‌رو شده است.

به‌گفته‌ی اسحاقی، اختلال در تأمین کالا موجب شده است میزان موجودی کالا در حلقه‌ی تأمین نگران‌کننده شود و همین مشکل بار روانی در سطح خرده‌فروشی را افزایش داده و نگرانی آن‌ها را برای جایگزین‌کردن کالایی که امروز فروخته‌ می‌شوند، دوچندان کرده است. اسحاقی اعلام کرد که برای دورکردن فشار روانی از بازار موبایل باید اقداماتی انجام شود و این اقدامات در جلسات اخیر انجمن با مسئولان ذی‌ربط وزارت صمت، بانک مرکزی، سامانه همتا، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح شد و با همراهی ذی‌نفعان دولتی در حال پیگیری است.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل به‌عنوان طرف مشورتی دولت در حوزه‌ی تلفن‌همراه‌با درک وضعیت اقتصادی کشور، از دستگاه‌های دولتی خواست تا گشایشی مستمر و پایدار درزمینه‌ی تخصیص ارز برای واردات موبایل در پیش گیرند. وی از ارائه‌ی پیشنهادهایی درباره‌ی اصلاح قانون سقف و سابقه خبر داد و اضافه کرد که این انجمن امیدوار است با اعمال اصلاحات پیشنهادی، ثبت سفارهای موبایل آغاز شود و با این دو اقدام، نیاز بازار تأمین و کالای موبایل به سطح اشباع برسد.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!