سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار


به گزارش پایگاه خبری وب‌سایت رند، تقریبا دو هفته از قطع اینترنت همراه می‌گذرد. موضوعی که موجب نارضایتی بسیاری از کاربران و حتی کارمندان دولت شده است این است که با وجود وصل شدن اینترنت wifi اما همچنان اینترنت اپراتورها قطع هستند.

امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور در خصوص قطع بودن اینترنت همراه گفت: شمار روزهای قطع اینترنت در ایران از انگشتان دو دست هم بیشتر شده است. کسب‌وکارها، ارتباطات، خبرنگارها، دانشگاهیان و جمعیت زیادی از افراد تحت تاثیر این مسئله هستند. در کل شاید بتوان قطعی اینترنت را برای حفظ امنیت ملی و آرام شدن اوضاع کشور تا چند روز تاب آورد، اما 10 روز اختلال در ارتباط در کشور تحمل‌کردنی نیست.

اینترنت موبایل چه زمانی وصل می‌شود؟خسارت‌های ناشی از قطع اینترنت چیست؟

در طی چند سال اخیر علاوه بر این که سرعت و کیفیت اینترنت در کشور افزایش یافته میزان نیاز و وابستگی مردم نیز بیشتر شده است. در کل تعداد مشترکین اینترنت همراه از  350 هزار نفر به 70 میلیون رسیده است.

امیر ناظمی افزود: بهتر است نهادهای امنیتی به کار اصلی خودشان یعنی حفظ امنیت بپردازند تا لازم نباشد برای این کار اینترنت مردم قطع شود. تا به این واسطه تعداد زیادی از مردم کسب و کارهای خود را از دست بدهند، ارتباط آدم‌ها از بین برود، بخش دانشگاهی نتواند فعالیت خود را ادامه دهد، بخش خبری نتواند خبررسانی کند. یعنی یک کشور را تعطیل کنیم چون آن نهاد نتوانسته کار خود را انجام بدهد.

وی خاطرنشان کرد: قطعی اینترنت را می‌توان تا چند روز تحمل کرد، اما هم اکنون که اوضاع آرام است و اغتشاشی مشاهده نمی‌شود، این شک ایجاد می‌شود که گویا عده‌ای علاقه‌مند نیستند اینترنت در ایران وجود داشته باشد و با هر بهانه‌ای درصدد قطع اینترنت هستند. تصمیم ما این بود که در این مورد خویشتن‌داری کنیم تا بگوییم همراه تصمیمات هستیم و امنیت برای‌مان اهمیت دارد اما فکر می‌کنم عده‌ای از خویشتن‌داری ما سوء استفاده می‌کنند.

در طول قطعی یک هفته‌ای اینترنت در کشور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از دیگران کسانی بود که تلاش زیادی برای وصل دوباره آن و جبران خسارت‌های مردم انجام داد.

وی شنبه شب پس از وصل شدن اینترنت خانگی با ارسال یک پیام ویدئویی به‌خاطر قطع اینترنت و مشکلات ناشی از آن در یک هفته اخیر عذرخواهی کرد، همچنین برای دلجویی از کاربران اینترنت، از اپراتورهای تلفن همراه خواسته زمان بسته‌های اینترنتی را به میزان قطع ارتباط تمدید کنند؛ همچنین بسته یک گیگ اینترنت هدیه نیز به همه مشترکان اعطا شود. کاربران می‌توانند با شماره‌گیری #98* این بسته اینترنتی را فعال کنند.

در طی چند روز قطعی اینترنت وزیر ارتباطات ، گزارش‌هایی در زمینه شرایطی که در کشور وجود داشت و چگونگی قطع و وصل اینترنت و میزان خسارت وارده بر شرکت‌ها ارائه کرد، البته با توجه به گفته‌های جهرمی نمی‌توان برآورد دقیقی از این خسارت‌ها بدست آورد، بلکه باید در جلساتی با اتحادیه کسب‌و‌کارهای نوپا و نظام صنفی رایانه‌ای، برآوردهای دقیق استخراج شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در یک برنامه تلویزیونی در خصوص علت قطع اینترنت و زمان اتصال دوباره آن چنین گفت: پس از گرانی بنزین و شلوغ شدن شهر مجبور شدیم اینترنت را به صورت موضعی و مقطعی قطع کنیم تا بدین صورت بتوانیم شرایط ایجاد شده را کنترل کنیم.

رحمانی در ادامه توضیحات خود گفت: ما از روز چهارم اینترنت مراکز علمی، دانشگاه‌ها و… را وصل کردیم و اینترنت ثابت هم در همه استان‌ها وصل شده، در مورد موبایل 10 استان اینترنت‌شان متصل شده و در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت ارزیابی‌های مجدد را انجام می‌دهیم و متناسب با شرایط در سایر استان‌ها نیز در صورت نبود مشکل امنیتی وصل خواهد شد.

آیا قطع بودن اینترنت موجب ضرر اپراتورها شده است؟

با توجه به صحبت‌های  مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، قطع بودن دوهفته‌ای اینترنت همراه علاوه بر این که مشکلات زیادی برای کسب و کارهای اینترنتی ایجاد کرده است، ضرر بسیار زیادی به اپراتورهای تلفن همراه نیز وارد کرده است.

 مهرداد سهرابی گفت: اپراتور‌های تلفن همراه از طریق مراکز بین‌المللی اقدام به خرید پهنای باند کرده‌اند و قطع اینترنت آن‌ها را متحمل زیان‌های زیادی کرده است. در واقع این اپراتورها، بهای خرید پهنای باند را در یک بازه زمانی خاص پرداخت کرده‌اند، اما با توجه به قطع اینترنت، امکان عرضه آن را نداشتند و درآمدی از این محل کسب نکرده‌اند.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!