سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار


آیا نامی که برای دامنه خود استفاده می کنیم بر سئو سایت ما تأثیر می گذارد؟ آیا تاثیر نام دامنه بر سئو سایت واقعی است؟

سوال‌هایی که ممکن است برای خیلی‌ها پیش بیاید؛ به هر حال نامی که برای دامنه انتخاب می‌کنیم تاحدودی معرف سایت ما و نوع فعالیتی است که در آن انجام می‌شود. این موضوع بخصوص در سایت های تخصصی از اهمیت بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال اگر یک سایت تخصصی عکاسی داشته باشید بهتر است یک نام مرتبط با عکس و عکاسی برای آن انتخاب کنید. همین انتخاب کوچک می‌تواند در افزایش نرخ کلیک سایت شما کمک کند!

تاثیر نام دامنه بر سئو و افزایش کلیک سایت

در ادامه به طور مفصل توضیح می‌دهیم که تأثیر نام دامنه بر سئو سایت تا چه اندازه مهم است. با ما همراه باشید.

تأثیر نام دامنه بر سئو (SEO) سایت

باید بگوییم که نام دامنه یا Domain Name بر بهینه سازی سایت اثر می گذارد. اما چگونه؟ نام دامنه شاید به خودی خود بر سئو سایت تأثیری نداشته باشد اما این موضوع که جذابیت نام دامنه باعث کلیک بیشتر توسط کاربران می شود کافی است تا به این موضوع توجه کنیم. به عنوان مثال شخصی که به دنبال یک دستور غذای خاص می گردد مسلماً ترجیح می دهد روی سایتی با نام دامنه مرتبط با موضوعات آشپزی کلیک کند تا موضوعات بی ربط.

پس انتخاب نام دامنه مناسب و مرتبط با موضوع سایت حتی اگر از نظر سئو هم مهم نباشد از دید کاربران مهم است و باید به این موضوع توجه نمود.

اما یک سوال مهم! آیا گوگل هم برای رتبه بندی یک صفحه به نام دامنه آن سایت اهمیت می دهد؟

پاسخ مثبت است. گوگل هم به این موضوع اهمیت می دهد و نام دامنه و پسوند آن برای موتورهای جستجوی گوگل هم مهم هستند. پس اگر می خواهید هم از دید کاربران و هم از دید گوگل اعتبار بهتری داشته باشید نام و پسوند مناسبی برای سایت و کسب و کارتان انتخاب کنید البته نباید بیش از اندازه خودتان را به دردسر بیاندازید چون مسائل مهم تر دیگری هم وجود دارند که شاید نام دامنه در برابر آن ها بی اهمیت باشد.

تاثیر کلمه car در نام دامنه و قرار گرفتن در نتایج جستجوی گوگل

البته وجود کلمات کلیدی در نام دامنه در وبسایت های خارجی و کلمات خاص نمود بیشتری دارد. در ادامه به برخی از اصول انتخاب نام دامنه اشاره می کنیم که رعایت آن ها می تواند سئو سایت شما را بهبود ببخشد.

نام دامنه شامل کلمات کلیدی باشد یا نه؟

اگر نامی که برای دامنه انتخاب می کنیم دقیقا شامل کلمات کلیدی کسب و کار ما باشد خوب است یا خیر؟ در گذشته این اقدام بسیار مفید بود و گوگل در سرچ کاربران صفحاتی را در ابتدای لیست خود قرار می داد که نام دامنه آن ها دقیقا شامل کلمه کلیدی سرچ شده بود، اما گوگل الگوریتم جستجوی خود را تغییر داد و در حال حاضر این که از کلمات کلیدی در نام دامنه استفاده کنیم نه تنها در بهینه سازی سایت سودمند نیست بلکه ممکن است تأثیر عکس هم داشته باشد.

پس توصیه می شود زیاد روی کلمه کلیدی بودن نام دامنه تاکید نداشته باشید.

نام دامنه بهتر است شامل نام تجاری شما باشد

اگر نام دامنه ما شامل نام تجاری و برند شما باشد تأثیر آن بر بهینه سازی سایت می تواند قابل توجه باشد. دقت کنید نام برند و نام تجاری نه کلمات کلیدی. به این نکته مهم توجه کنید که نام تجاری از نام دامنه اهمیت بیشتری دارد اما نام دامنه باید از نام تجاری تبعیت کند.

استفاده از علائم نام تجاری در دامنه می تواند تأثیر مثبتی بر سئو و بهینه سازی سایت داشته باشد. هرگونه اشاره به نام تجاری را علائم نام تجاری می گویند. علائم نام تجاری، وسیع تر از SEO هستند. تاثیر آن ها از دید کاربر مهم تر از تاثیر آن بر روی  SEO است.

املای صحیح نام دامنه چه تأثیری بر سئو سایت دارد؟

فرض کنید یک سایت تخصصی ماشین دارید آیا فرقی می کند که نام دامنه شما machine باشد یا car یا mashine ؟ پاسخ خیر است. برای گوگل فرقی نمی کند که شما از کدام یک از این سه کلمه استفاده کنید و به عبارتی املای کلمات نام دامنه بر سئو تأثیری ندارد. البته درست تر این است که نام دامنه با املای صحیح را انتخاب کنید ما اگر هم این اتفاق نیفتاد گوگل قادر به تشخیص آن خواهد بود.

تأثیر پسوند دامنه بر سئو و بهینه سازی سایت

نام دامنه چیست؟ پسوند دامنه چیست؟

نام کامل یک سایت شامل دو قسمت اصلی است نام دامنه و پسوند دامنه که به آن TLD هم می گویند. به مثال زیر توجه کنید.

بخش های مختلف یک دامنه

همان طور که در شکل بالا می بینید نام کامل سایت www.example.com می باشد. example نام دامنه و com. پسوند آن می باشد. پسوند های دامنه بسیاری وجود دارند مانند .NET ،.ORG ،.INFO ،.US و …

معرفی پسوندهای دامنه پرکاربرد:

 • com.: شاید معروف ترین پسوند دامنه باشد که همه فعالیت ها را شامل می شود.
 • ir. : این پسوند دامنه متعلق به ایران است.
 • co.: نام این دامنه برای شرکت ها استفاده می شود اما کاربرد آن مانند com. نیست و قیمت بالایی دارد.
 • net.: مربوط به سایتهایی است که در عرصه شبکه فعالیت دارند. البته در بسیاری امور دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • .org : این پسوند دامنه نیز برای ارگان ها استفاده می شود.
 • .biz: این پسوند دامنه نیز متعلق به مشاغل و بیزینس ها است.
 • .info : برای سایت های که حاوی اطلاعات است استفاده می شود.
 • .tk  و .cf و .ga : دامنه های رایگان هستند..

بیشتر بخوانید: روش های دریافت نام دامنه رایگان دات کام

تأثیر پسوند دامنه بر سئو و بهینه سازی سایت

مانند نامی که برای سایت انتخاب می کنیم، پسوند دامنه نیز بهتر است با زمینه فعایت وب سایت شما مرتبط باشد. پسوند com. می تواند دربرگیرنده تمام فعالیت ها می باشد و می تواند برای همه سایت ها انتخاب شود و تبه سئو خوبی بدست آورد.

در دامنه ملی ایران یا ir بهتر است از محتوای فارسی استفاده کنید و برای سایت های انگلیسی زبان مفید نیست. استفاده از پسوندهای دامنه رایگان توصیه نمی شود زیرا معمولا نتایج خوبی در سئو به همراه نخواهند داشت.

به طور کلی نکته ای که برای بهینه سازی سایت شما مهم است این است که نام پسوند دامنه را متناسب با زمینه فعالیت خود انتخاب کنید.

چند نکته برای انتخاب نام دامنه که می تواند به سئوی سایت شما کمک کند.

 • نام دامنه بلند انتخاب نکنید
 • از کلماتی که هجی سختی دارند برای نام دامنه استفاده نکنید.
 • می توانید دو یا سه کلمه را ترکیب کنید و یک نام دامنه با معنی بسازید.
 • نامی را برای دامنه خود انتخاب کنید که به خاطر سپردن آن ساده باشد و ساده تایپ شود.
 • تا جایی که ممکن است از خط تیره در نام دامنه تان استفاده نکنید.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!