سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

مراقب تلفن‌های همراه با IMEI های جعلی باشید

مراقب تلفن‌های همراه با IMEI های جعلی باشید

تاریخ درج: ۱۳۹۸/۲/۲۵ تعداد بازدید: 247

به گزارش پایگاه خبری وب‌سایت رند، پس از آن که عده‌ای برای سودجویی وکلاهبرداری اقدام به جعل شناسه IMEI گوشی‌های تلفن همراه کرده‌اند، سامانه اطلاع رسانی رجیستری تلفن همراه اعلام کرد که مجازات قانونی از جمله حبس و جزای نقدی در انتظار جاعلین است.

مراقب تلفن‌های همراه با IMEI های جعلی باشید

در واقع پس از بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان سامانه همتا و پس از پایش شبکه‌های اپراتوری، مشاهده شده است که برخی افراد سودجو اقدام به جعل شناسه IMEI از طریق کپی کردن و بازنشانی شناسه‌های معتبر روی دستگاه‌های غیرمجاز (قاچاق شده، سرقت شده و …) کرده‌اند تا از این طریق طرح رجیستری را دور زده و با فعال‌سازی دستگاه‌های غیرمجاز، توانایی فروش آنها به قربانیان را داشته باشند.

بیشتر بدانید: آموزش پیدا کردن کد IMEI در گوشی‌های مختلف

از آنجایی که بر اساس ماده 731 قانون مجازات اسلامی، جعل رایانه‌ای مستوجب یک تا پنج سال مجازات حبس است و با توجه به ماده 33 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز جاعلین شناسه رهگیری و شناسه کالا علاوه بر حبس به جزای نقدی معادل دو تا پنج برابر ارزش کالا محکوم خواهند شد، بنابراین در صورت روبرو شدن با چنین مواردی حتما آن را به پلیش گزارش کنید.

از طرفی دیگر تمامی تلفن‌های همراه پس از ورود به شبکه‌های اپراتوری در مدت زمان بسیار کوتاهی توسط سامانه همتا شناسایی شده و خدمات اپراتوری گوشی‌های جعلی پس از شناسایی و ظرف مدت سه روز قطع خواهند شد.

بنابراین توصیه می‌شود تمامی کسانی که می‌خواهند تلفن همراه بخرند، جهت جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان احتمالی حتما پیش از خرید از طریق یکی از درگاه‌های سامانه همتا نسبت به استعلام اصالت دستگاه اقدام کرده و سپس در حضور فروشنده دستگاه را برای خود فعال‌سازی کنند.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!