سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

راه‌اندازی سامانه رجیستری غیرحضوری گوشی مسافران

راه‌اندازی سامانه رجیستری غیرحضوری گوشی مسافران

تاریخ درج: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ تعداد بازدید: 719

به گزارش پایگاه خبری وب‌سایت رند، در ابتدا طرح رجیستری تلفن همراه از چهاردهم آذر ماه سال جاری براساس اطلاعیه رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وارد فاز اجرایی بر روی برند اپل و محصولات سیم ‌کارت‌خور آن شد، سپس به ‌مرور سه برند گوگل، بلک‌ بری و موتورولا را نیز دربر گرفت.

همان طور که می‌دانید شرایط رجیستری برای مسافرین که با خود گوشی به همراه دارند متفاوت است. با توجه به قوانین طرح رجیستری، مسافرانی که با خود تلفن همراه به کشور می‌آورند تا 30 روز می‌توانند بدون ثبت شناسه یکتا (IMEI) از آن استفاده کنند اما اگر بخواهند بیشتر از این زمان از گوشی خود استفاده کنند، باید آن را رجیستر کنند.

راه‌اندازی سامانه رجیستری غیرحضوری گوشی مسافران

مسافرین به دو روش می‌توانند گوشی خود را رجیستر کنند:

1- مراجعه به گمرک فرودگاه: مسافرینی که قصد ورود به کشور را دارند و از خارج یک عدد گوشی خریداری کرده‌اند باید همراه داشتن تلفن همراه خود را در بدو ورود به کشور به اطلاع گمرک برسانند. در واقع آنها می‌توانند با پرداخت حقوق گمرکی گوشی خود را ثبت و رجیستر کنند.
2- مراجعه به سامانه گمرک: در صورتی که مسافر به هر دلیلی هنگام ورود به کشور موفق به ثبت گوشی خود در گمرک فرودگاه نشود می‌تواند طی 30 روز با مراجعه به سامانه گمرک نسبت به پرداخت حقوق گمرکی تلفن همراه و ثبت شناسه آن اقدام کند.

نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که، بنا بر تصمیمی که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران گرفته شده است، مسافرین تنها تا 30 روز پس از ورود به کشور مهلت دارند از طریق این سامانه تلفن همراه خود را ثبت کنند و در صورت اتمام این مهلت، گمرک وظیفه‌ای در قبال ثبت شناسه تلفن همراه شخص مسافر نخواهد داشت.

راه‌اندازی این سامانه به معنی امکان ثبت کردن قانونی گوشی‌های قاچاق و غیر قانونی نخواهد بود، زیرا پس از درخواست ثبت شناسه تلفن همراه در این سامانه، گمرک جمهوری اسلامی ایران صحت اطلاعات واردشده را بررسی می‌کند و در صورت تأیید، این اطلاعات را برای سامانه رجیستری (همتا) ارسال می‌کند. در صورت نادرست بودن اطلاعات وارد شده، نه‌ تنها شناسه تلفن همراه ثبت نمی‌شود، بلکه وجه پرداختی نیز قرار است به فرد مسترد نشود.

 پیش از این نیز دهقانی‌نیا به سوء‌استفاده کنندگان احتمالی هشدار داده بود که راه‌اندازی این سامانه به معنی امکان ثبت کردن قانونی گوشی‌های قاچاق و غیرقانونی نخواهد بود و قاچاق‌چیان امیدوار به دور زدن قانون از این مسیر نباشند. زیرا در این سامانه تمامی شرایط مسافر بودن واردکننده در بازه زمانی اعلام‌ شده از جمله زمان ورود به کشور و پرواز به ‌دقت بررسی می‌شود.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!