سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار

آغاز فاز دوم طرح رجیستری موبایل از 3شنبه، 14 آذر

آغاز فاز دوم طرح رجیستری موبایل از 3شنبه، 14 آذر

تاریخ درج: ۱۳۹۶/۹/۱۳ تعداد بازدید: 466

به گزارش پایگاه خبری وب‌سایت رند، حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات ضمن اعلام آغاز فاز دوم طرح رجیستری از 3 شنبه، گفت: هر گوشی و یا تبلت سیم کارت خور که تا ساعت 12 شب دوشنبه 13 آذرماه سال جاری در شبکه فعال شده باشد به عنوان گوشی مجاز شناخته می‌شود اما پس از این تاریخ هر مدل گوشی و تبلت از برند "اپل" که به صورت قانونی وارد کشور نشده است و در سامانه‌های گمرگی و وزارت صنعت ثبت نشده باشد، در شبکه مخابراتی کشور، سرویس نخواهد گرفت، بنابراین به خریداران گوشی آیفون توصیه می‌شود که قبل از خرید، از داشتن کد فعال‌سازی اطمینان حاصل کنند.

وی افزود: جهت اطمینان خریداران از قانونی بودن گوشی‌های خریداری شده، وزارت صنعت موظف است روی جعبه گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شوند چیزی تحت عنوان کد فعال‌سازی یا هولوگرام، نصب کند.

آغاز فاز دوم طرح رجیستری موبایل از 3شنبه، 14 آذر

جوشقانی دو روش را برای ثبت کد فعال‌سازی گوشی‌های خریداری شده بیان کرد:
1- روش اول: خریدار در زمان خرید موبایل با وارد کردن سیم کارت درون آن، کد فعال‌سازی را به همراه شماره سیم کارت به سامانه‌ای (کددستوری) که به زودی اعلام خواهد شد، ارسال می‌کند تا گوشی در شبکه به ثبت رسیده و سرویس بگیرد. این اقدام درصورتی با موفقیت اجرا می‌شود و دو کد با هم تطبیق داده می‌شود و در شبکه سرویس می‌گیرد که گوشی قبلا توسط واردکننده، در سامانه‌های گمرکی ثبت شده باشد.
2- روش دوم: خریدار قصد باز کردن و استفاده از گوشی را هنگام خرید ندارد. در این صورت فرد با دریافت کد فعال‌سازی از فروشنده، هر زمان که سیم کارت را درون گوشی قرار دهد با ارسال کد فعال‌سازی به شماره دستوری اعلام شده، می‌تواند آن را در شبکه فعال کند.

حتی در صورتی که کاربر بدون توجه به این موارد، سیم کارت را وارد تلفن همراه و آن را روشن کند پیامی مبنی بر این که گوشی شما به ثبت نرسیده است برای وی ارسال می‌شود و در این صورت او، یک ماه زمان خواهد داشت تا موبایل مذکور را در شبکه به ثبت برساند. در غیر این صورت به دلیل عدم ثبت گوشی داخل شبکه، سرویس نخواهد گرفت، بنابراین قاچاق تشخیص داده می‌شود و استفاده از آن غیر ممکن است.

با توجه به گفته‌های معاون وزیر ارتباطات از آنجایی که حدود 99 درصد گردشگران خارجی پس از یک ماه از کشور خارج می‌شوند بنابراین نیازی به فعال‌سازی گوشی اپل خود ندارند و تا یک ماه می‌توانند از آن استفاده کنند.

از آنجایی امکان ثبت گوشی پس از ورود به کشور و استفاده یک ماهه از آن، به منظور جلوگیری از سواستفاده قاچاق‌چیان در گمرک وجود ندارد، بنابراین ایرانیانی که از خارج کشور با خود موبایل به همراه داشته باشند باید با پرداخت عوارض گمرکی، گوشی را در سامانه‌های گمرک که در تمامی مبادی فرودگاهی و گمرک‌های کشور فعال است ثبت کرده و کد فعال‌سازی دریافت کنند. مسافرانی که به این توصیه‌ها توجه نداشته باشند تنها یک ماه می‌توانند از گوشی وارد شده به کشور استفاده کنند.

جنسی که بدون ثبت در گمرک و پرداخت عوارض، وارد کشور می‌شود غیرقانونی تلقی شده و امکان اینکه دوباره برای ثبت به گمرک برگردد را نخواهد داشت، زیرا اگر این روند امکان‌پذیر باشد واردکنندگان گوشی موبایل را با قیمت پایین‌تر به خریداران می‌فروختند و از آنجایی که مردم مجبور به طی کردن فرآیندهای قانونی برای ثبت هستند، دچار چندین برابر ضرر و دردسر خواهند شد. بنابراین تصور خرید گوشی به صورت قاچاق و ثبت آن با پرداخت عوارض، در گمرک و شبکه مخابراتی کشور تصور کاملا اشتباهی است.

آغاز فاز دوم طرح رجیستری موبایل از 3شنبه، 14 آذر

حسین جوشقانی گفت: ما در این بازه زمانی 40 روزه (از 28 مهرماه تا 14 آذر) صبر کرده‌ایم تا مطمئن شویم فرآیند به درستی پیش می‌رود و مردم متضرر نمی‌شوند.

وی در مورد انتخاب برند اپل به عنوان اولین برندی که مشمول طرح رجیستری می‌شود، گفت: از آنجایی که اپل از نظر حجم و تعداد، 11 درصد بازار گوشی موبایل ایران را در اختیار دارد به همین دلیل این طرح را با این مدل که هم سهم خوبی در بازار دارد و هم سهم آن آنقدر نیست که بازار را تحت تاثیر زیاد قرار دهد، شروع کردیم. البته این تصمیم طولانی مدت نخواهد بود و ما ظرف مدت مشخص (حدود 45 روز دیگر) ، مدل‌های دیگر را وارد این فرآیند خواهیم کرد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: درصورتی که مردم ظرف مدت باقی مانده تا 14 آذر، گوشی آیفون بخرند و آن را روشن کنند حتما رجیستر و در شبکه ثبت می‌شود، اما اگر تلفن همراه خریده شده را 1 ماه دیگر روشن کنند در این صورت، موبایل مذکور وارد بازه اعمال سیاست رجیستری می‌شود.

در پایان رئیس رگولاتوری تصمیم گیری در خصوص اعمال مراحل بعدی طرح رجیستری بر روی کل بازار یا تعدادی از برندها را منوط به بازخورد بازار در فاز عملیاتی اول می‌داند. همچنین شرط برهم نخوردن تعادل بازار را در اجرای سریع و کامل این پروژه ملی اعلام کرده است.نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!