سیم کارت

سیم کارت

تلفن ثابت

تلفن ثابت

دامنه

دامنه

پایگاه کشوری سیم کارت ، تلفن ثابت و دامنه
رند / اخبار


به گزارش پایگاه خبری وب سایت رند ، یکی از مهمترین نیازهای هر شهروندی تامین ملک و سرپناه برای خود می باشد. شاید شما هم از افرادی باشید که به دنبال خرید یا اجاره خانه هستید و با توجه به وضع فعلی بازار ملک در ایران ، نمی توانید تصمیم مناسبی را اتخاذ کنید. یکی از وب سایت هایی که در زمینه تحلیل بازار املاک مقالات بسیار مناسبی را ارائه می دهند شابش می باشد. این وبسایت با مقاله های تخصصی خود می تواند تصمیم گیری شما در خصوص خرید یا اجاره خانه را تسهیل نماید. در ادامه مروری بر یکی از این مقالات شابش خواهیم داشت.

شابش
تناسب نرخ تورم با اجاره بها

۶۷درصد مردم ایران مالک و تنها ۳۳درصد آنها مستاجرند. از این ۳۳درصد ، طیف قابل توجهی از آنها زوج های جوان بوده که به دنبال آغاز زندگی مشترک هستند. بنابراین مسئله اجاره مسکن از موارد مهم کشور ما محسوب می شود زیرا آینده جوانان کشور ما را رقم خواهد زد. 
طبق گزارش بانک مرکزی ، نرخ تورم دی ماه ۱۳۹۵ نسبت به سال گذشته حدود ۹درصد و از طرفی دیگر افزایش نرخ اجاره بها حدود ۱۰درصد اعلام شده است. با توجه به این ۲ عدد می توان گفت که بازار اجاره خانه دچار رکود نشده و گام به گام با نرخ تورم در حال پیشروی است. بنابراین کسانی که به دنبال رهن یا اجاره خانه هستند ، از وضعیت فعلی بازار مسکن منتفع یا متضرر نخواهند شد و مانند سال های گذشته می توانند بدون ریسک پای میز قرارداد بروند.
تناسب نرخ تورم با قیمت خانه


حال به قیمت ملک و خرید خانه می پردازیم. وقتی از مشاورین املاک و سازندگان آپارتمان در خصوص پروژه های فعلی شان سوال می کنیم، اکثرا یا از این شغل بیرون آمده اند یا فعلا از فعالیت دست کشیده اند. این رقم با توجه به آمارهای دریافتی ۶۰درصد سازندگان را شامل می شود و این یعنی بیش از نیمی از سازندگان ملک ، در شرایط فعلی جرات پذیرش ریسک ساخت و ساز را ندارند. رئیس صنف مشاورین املاک کشور نیز در آماری که چندی قبل به رسانه ها ارائه داد ، از سیر نزولی ۵۰درصدی معاملات مسکن در سال ۱۳۹۵ خبر داده بود. وقتی به آمارهای این چنینی نگاه می اندازیم ، دقیقا متوجه می شویم که رکود مسکن ، در خرید و فروش ملک نفوذ پیدا کرده نه در رهن و اجاره. 
همانطور که در بالا هم ذکر کردیم ، نرخ تورم دی ماه ۱۳۹۵ حدود ۹درصد اعلام شده است، این در حالیست که افزایش قیمت ملک در سال ۱۳۹۵ تنها ۳/۳درصد بوده است.

خانه
از دیدگاه اقتصادی اگر بخواهیم به این ماجرا نگاه کنیم ، در کوتاه مدت موقعیت بسیار مناسبی برای خرید خانه فراهم آمده است. اما در بلند مدت باید شاهد افزایش ناگهانی قیمت ملک باشیم. دلیل این امر ، عدم تمایل سازندگان به ساخت و ساز است که منجر به کاهش عرضه خواهد شد و با کاهش عرضه ، در مدت زمان کوتاهی شاهد افزایش ناگهانی قیمت ملک خواهیم بود. 
با یک محاسبه ساده می توان به راحتی دریافت که قیمت ملک نسبت به تورم در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته و موقعیت فعلی ، بهترین شرایط را برای خرید خانه شخصی (نه سرمایه گذاری) فراهم آورده است. بنابراین افرادی که قصد خرید خانه برای مصارف شخصی را دارند ، بهتر است با مشاورین املاک معتبر مشورت کرده و برای خرید خانه اقدام نمایند.
نظرات
Comments

نظر جدید


برای ثبت نظر ابتدا در سایت لاگین کنید

لطفا ابتدا در سایت لاگین کنید!